İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Diyet Yaparken Duraksama Dönemi Neden Yaşanır

Diyet Yaparken Duraksama Dönemi Neden Yaşanır

Diyet Yaparken Duraksama Dönemi Neden Yaşanır?

Ucunda kilo vermek olunca herkes diyet yapmaya büyük bir arzu ile başlar. Diyet programı nasıl olursa olsun harfiyen uyulur. Elbette bunun sonucunda da kilo verilmeye başlanır. Ancak diyet yaparken duraksama dönemi kaçınılmaz dönemlerden bir tanesidir. Bu dönem başladığında ilk günkü istek ve arzu yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar. Böyle olmasının belli başlı sebepleri bulunmakta.

Diyet yaparken duraksama dönemi genellikle öncü kilo verme işlemlerinin sonunda meydana gelir. Önü kilo verme diyete başladıktan sonra vücudun yeterli yağı atması ve belli bir oranda kilo verilmesi olarak açıklanabilir. Bu dönemde verilen kilo diyete ve kişinin metabolizmasına göre değişiklik gösterir. Ancak sonucunda kişiyi tatmin edecek kadar bir oranda kilo verilmiş olur. Duraksama dönemi her diyette olduğu gibi artık kilo vermenin zorlaştığı bir dönem olarak bilinir.

Duraksama Dönemi Başlayınca Ne Yapılmalı?

Buradaki altın kural ne olursa olsun diyet programına sadık kalmaya devam etmektir. Artık kilo vermediğinizi düşünerek diyetten vazgeçmek tüm verdiğiniz kiloların geri alınmasıyla son bulabilir. Dolayısıyla burada olaya pozitif bakmak ve diyet programını uygulamaya devam etmek gerekiyor. Her sabah kalktığınızda tartıya çıkıyor ve artık kilo vermediğinizi görüyorsanız bunun bir süreç olduğunu unutmayın. Kilo vermenin doğası ilk başta kolay kilo vermek fakat bir sonraki aşamada zor kilo vermek şeklindedir. Kolay kiloları atarak ilk etaptan başarıyla çıktıktan sonra ikinci etapta da programı aynı şekilde uygulayarak kilo vermek işlemine devam etmektir.

Egzersiz Planını Gözden Geçirin

Diyeti uygularken yaptığınız egzersiz planlarını gözden geçirmenizde fayda. Diyet yaparken duraksama dönemi egzersizlerin eskisi kadar verimli olmadığı zamanlarda ortaya çıkabilir. Egzersizleri diyete başladığınız günlerdeki gibi yaptığınızdan emin olun. Çünkü tek başına egzersiz olmadan diyet yapılması kilo vermenin azalmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan “Yaşlılık Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap