İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Depresyonu Azaltan Egzersizler

Depresyonu Azaltan Egzersizler

Depresyonu Azaltan Egzersizler

Egzersizler sadece bedensel sağlık anlamında değil aynı zamanda ruhsal sağlık anlamında da oldukça yararlılar. Egzersizlerin bu yönü insanlar tarafından daha çok ikinci plan olarak değerlendirilmekte. Oysa depresyonu azaltan egzersizler kötü zamanlarda imdada koşan önemli jimnastik hareketleri.

Depresyonu azaltan egzersizler kolay bir şekilde evde yapılabilmekte. Bir kaç egzersiz ekipmanı ile kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda yardımınıza koşacaktır. Bu hareketlerin başında savaşçı hareketi geliyor. Tek ayağınızın üzerinde durup iki elinizle ileriye doğru uzanıp sanki karşınızdakine bir şey verir gibi yaptığınız bu hareket bacakları ve omurgaları da çalıştırmakta. Bu hareketi yaparken karın kaslarınızı da sıkmayı unutmayın. 30 saniye boyunca bu şekilde durmak sizi rahatlatacaktır.

Pilates Topu

Yere uzanıp pilates topuna ayaklarınızın alt tarafıyla dokunarak topu dizlerinizi kırarak kendinize çekin ve ileri doğru itin. Bu noktada sadece dizlerinizin hareket etmesi ve bu esnada kalçalarınızın yerden kesilmesi gerekiyor. Her hareket sonrası bir saniye bekleyin ve toplamda bu hareketi 20 defa yapın.

Pilates topu ile yapılacak olan ikinci hareket ise şınav hareketidir. Ayaklarınızı topun üzerine koyarak ellerinizle şınav pozisyonu alın. Bu noktada vücudunuz yere paralel bir hal alacaktır. Dirseklerinizi kırarak klasik şınav çekme hareketini toplamda 10 defa yapmak depresyonu azaltan egzersizler arasında geliyor. Eğer bu hareketi yaparken çok fazla yoruluyorsanız beşerli iki parçaya bölerek de yapabilirsiniz.

V Şekil Egzersizi

Bu egzersizde ise sırtımız yere gelecek şekilde uzanıyor, kollarımızı geriye doğru yere 45 derece açıyla uzatıyoruz. Aynı anda ayaklarımızı da yere 45 derecelik bir açıyla havaya kaldırıp bir V harfi oluşturuyoruz. Bu hareket karın kaslarını çalıştır. Ancak hareket bununla bitmiyor. Sonrasında ise ayaklarınızı ve kollarınızı saat 12 yönünde birleştiriyor bu esnada da el parmaklarınızla ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışıyorsunuz. Bu hareketi 20 defa yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan “Toksin Atmaya Yararlı Besinler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap