İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Depresyon ve Kilo Artışı Arasındaki İlişki

Depresyon ve Kilo Artışı Arasındaki İlişki

Depresyon ve Kilo Artışı Arasındaki İlişki

Depresyon ve kilo artışı arasında herhangi bir ilişki kurmak insanların genellikle seçenekler arasında tuttuğu bir durum. Bazen zayıf bir olasılık gibi görünse de depresyonun kilo artışına sebep olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir durumdur. Elbette sadece depresyonu yaşamak değil depresyon tedavisi sırasında kullanılan ilaçların da bununla ilgili olabilir.

Depresyon İştahı Etkiler

Nispeten düzenli ve iyi beslenen kişilerde depresyon sırasında beslenme bozuklukları görülebilir. Sadece yemek yiyerek değil, beslenme bozukluğu başladığı zaman da kişi kolaylıkla kilo alabilir. Maskeli depresyon olarak bilinen depresyon çeşidinde kilo artışı çok daha fazla bir şekilde kendisini gösterir. Bu depresyon sırasında kişi mutlu olmak için çeşitli yöntemler ve faaliyetler aramaya başlar. Kişinin kendini mutlu hissetmesi için yapabileceği en kolay faaliyet ise yemek yemektir. Bu yüzden kişi sürekli bir şekilde yemek yemeye başlar. Bu durum bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve kişi kontrol edilemez şekilde yemek yer. Bununla birlikte tüketilen gıdalar çikolata ve şeker ağırlıklıysa kişi yavaş yavaş sağlığını da kaybetmeye başlar.

Egzersiz Yapmak Zor Hale Gelir

Depresyon dönemlerinde kişi çok fazla yemek yemesine rağmen vücudun direnci ve kuvveti yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Bu yüzden evde zayıflamak için egzersiz yapmak da zor bir hal alacaktır. Depresyon ve kilo artışı bir kısır döngü haline de gelebilir. Kilo alan kişi bu yüzden depresyon girdiği gibi başka sebeplerden dolayı depresyona giren kişi de kilo almaya başlar.

Antidepresan İlaçlar Kilo Artışı Yapar mı?

İnternet üzerinde bolca var olan yanlış bilgilerden bir tanesi tüm depresyon ilaçlarının kilo alımına sebep olduğudur. İlaç kullanırken kilo almak, ilacın içeriğine ve kişinin metabolizmasına bağlıdır. Doktor kontrolünde kullanılan ve kullanım süreleri 6 ayı geçmeyen olan ilaçlar genellikle kilo alınmasına sebep olmazlar. Ancak daha uzun sürecek olan tedavilerde bu şekilde olmayabilir.

Bir önceki yazımız olan “Doğru Beslenme İle Baş Ağrısından Kurtulmak” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap