İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Corona (Korona) Virüsü Belirtileri Neler, Nasıl Bulaşır?
Trendlerdeki Yazı

Corona (Korona) Virüsü Belirtileri Neler, Nasıl Bulaşır?

korona-virüsü-nasıl-bulaşır

Corona (Korona) Virüsü Belirtileri Neler, Nasıl Bulaşır?

Korona virüsü, Çin kaynaklı olarak ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılmaya devam eden solunum yolu enfeksiyonlarından bir tanesidir. Normalde hayvanlarda görülen corona virüsü, hayvandan insana geçen ve basit etkilerle atlatılan basit bir hastalıktan türemiştir. Hayvandan hayvana ya da hayvandan insana geçme etkisi bulunan korona virüsü, uğradığı mutasyon sonrasında insandan insana geçmeye başlamıştır. 2002 yılında Çin’de ortaya çıkan sars hastalığı ve yakın dönemde develerde ortaya çıkan mers hastalığının birleşiminden oluşan yeni mutasyon, insandan insana geçerek ölümcül etkiler oluşturmaktadır. Korona virüsünün belirtileri, kış aylarında karşılaşılan birçok soğuk algınlığıyla aynı olduğundan ve virüsün yayılma hızı gittikçe arttığından, dünya genelinde güvenlik alarmları etkinleştirilmiştir.

Korona Virüsü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Korona virüsünün oluşumu, daha önce Çin’de görülen sars hastalığıyla, Ortadoğu’dan yayınlan mers hastalıklarının yeni bir mutasyonu olarak nitelendirilmektedir. Çin’de görülen korona virüsü, tahminlere göre yarasalarda bulunan sars virüsünün yeni halidir. Normalde kedi köpek gibi birçok hayvanda bulunan ve hayvanların kolaylıkla atlatabileceği düzeyde basit etkileri olan korona virüsü, Çinlilerin tükettikleri besinler ve hayvanlarla olan yakın ilişkileri sebebiyle ölümcül bir tür haline gelmiştir. Çinliler tarafından tüketilen yarasa çorbası ve farklı yarasa yiyeceklerinin, korona virüsünün insanlara geçmesine ve yeniden mutasyona uğramasına yol açtığı düşünülmektedir. Ancak uzmanların yaptıkları açıklamalarda, yarasa çorbasının kaynar sudan elde edildiği ve virüslerin sıcak ortamda yaşayamadığı yöndedir. Yarasa çorbasını tüketen inşalara korona virüsünün geçme olasılığı yokken, yarasanın çiğ olarak tüketilmesi ya da enfekte olmuş yarasalarla temas eden insanların, ellerini yüzlerine sürmesi gibi durumlarda, korona virüsünün insana geçmesi söz konusudur. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan korona virüsü, hayvanların uygun olmayan ortamlarda bir arada tutulmasıyla birlikte insanlar arasında da yayılmaya başlamıştır.

Korona Virüsü Nasıl Yayılır?

Korona virüsünün bulaşma yolu, tükürük, muşu salgısı ve hava yoludur. Solunum yolları ve solunum yolundan gelen minik sıvılarla karşı tarafa bulaşan korona virüsü, hasta kişilerle yakın temas kurulması, hastaya 1 metreden daha fazla yaklaşılması, hastaların hapşırması, öksürmesi ya da mukus salgısına temas edilmesi gibi birçok yollar karşı tarafa bulaşmaktadır. Korona virüsü, insandan insana geçerken de mutasyona uğramakta ve her seferinde daha da güçlenmektedir. İlk olarak bir insandan 3 insana geçtiği söylenen korona virüsü, şu an da tek hastadan en az 15 kişiye bulaşmaktadır. Dünya genelinde panik havası oluşmasına yol açan korona virüsü, Çin Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre 180 kişinin canını almıştır. Belirtilen rakamların daha da üzerinde ölüm oranının bulunduğu tahmin edilirken, korona virüsünün görüldüğü 14 kent Çin’de karantina altına alınmıştır. Çin’deki insanların farklı ülkelere seyahat etmesi, korona virüsünün yayılmasına yol açmaktadır. Çin’e tüm giriş çıkışların kapatılması ve ülkelerin Çin’den gelen tüm seferlere ambargo koyması, korona virüsünün yayılma hızını düşürecektir. Türkiye’de resmi olarak hiçbir vakaya rastlanmamışken, Türkiye’ye giriş yapan Çinlilerin 2 tanesinde, enfeksiyon riski görülmüş ve ülkelerine geri gönderilmiştir. Çin’den gelen yolcular, korona virüsünün Türkiye’ye yayılma riskini de artırmaya devam etmektedir.

Korona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Korona virüsü bulguları, kış dönemlerinde karşılaşılan soğuk algınlığı bulgularıyla bire bir uyum sağlamaktadır. Sürekli kendini yenileyen bir virüs olması sebebiyle, korona virüsünün belirtileri sürekli yenilenmektedir. Bugüne kadar elde edilen bulgular şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • İştah ve kilo kaybı yaşanması
 • Görme problemleri
 • Halsizlik ve durgunluk hissi
 • Göz sulanması
 • Göz renginin değişmesi
 • Solunum yollarında oluşan problemler
 • Nezle
 • Dengede durmada sorun yaşama
 • Mutsuzluk
 • Karında şişkinlik oluşumu
 • Psikolojinin bozukluğu

Kendisinde bu belirtileri fark eden kişilerin, maske kullanarak en yakın hastaneye başvurması gerekir. Hastaneye gidene kadar ki süreçte de maske takılmalı ve tedbir alınmalıdır.

Korona Virüsünün Tedavisi Var Mıdır?

Korona virüsün iyileşmesi için herhangi bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Çin ve dünyanın genelinde aşı çalışmaları yürütülürken, virüsün sürekli mutasyon geçirmesi sebebiyle herhangi bir çözüme ulaşılmış değildir. Virüsün çıkış kaynağı bilinmediğinden kesin çözüm oluşturacak hiçbir ilaç üretilememiştir. Korona virüs teşhisi konulan hastalara, bağışıklık seviyesini güçlendiren ilaç takviyeleri ve antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır. Antibiyotiklerin de etkisiz kaldığı korona virüsü, interferon ve C vitamini kürleriyle etkisiz hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Korona Virüsünün Bulaşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Korona virüsünden korunmak için yapılması gereken belli başlı tedbirler mevcuttur. Korona virüsünün bulaşma riskini azaltmak için yapılması gerekenle, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • Korona virüsü solunum yollarıyla kişiden kişiye geçmektedir. N-95 virüs koruyucu maskeler kullanılarak, toplu alanlarda solunumun temiz tutulması gerekir.
 • N-95 haricindeki toz ve mikrop maskeleri, korona ve diğer virüslerin kişilere bulaşmasını engellemeyecektir.
 • Hasta olduğu bilinen ya da hastalık şüphesi bulunan kişilere, 2 metreden daha fazla yaklaşmamak gerekir.
 • Hastaların solunum yoluyla virüsü karşı tarafa geçirmesi sebebiyle, toplu taşıma araçlarının kullanımı azaltılmalıdır.
 • Dışarıda ve eve gelindiğinde, eller en az 20 saniye boyunca sabunlanmalıdır. Hasta kişilerin temas ettikleri yerlere dokunmuş olma riski, el hijyenine dikkat edilmesiyle azaltılabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler alınmalıdır.
 • Vitamin destekleri, enfeksiyon riskini azaltıcı besinlerin tüketilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin ve karışımların düzenli şekilde kullanılmasıyla, korona virüsünün etkilerinden hafif şekilde kurtulmak mümkündür.

Korona virüs, bazı kişilerde sadece enfeksiyon oluştururken, bazı hastaların ölümüne sebep olabilir. Yapılan araştırmalarda, hayatını kaybeden hastaların en az 35 yaşında olduğu tespit edilmiştir. Bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan korona virüsü, bağışıklık sistemi kuvvetsiz olan insanlara zarar vermektedir. Bağışıklık sisteminin doğal yollardan güçlendirilmesi, vücudun virüse karşı direnç kazanmasına ve hastalığın kolayca atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Korona Virüsü Görüldüğü İlk Yer Neresidir?

Korona virüsünün çıkış yeri, Çin’in Wuhan Eyaletidir. Yapılan tahminlere göre, Wuhan’da bulunan hayvan pazarında, birçok deniz canlısı ve vahşi hayvan bir arada tutulmaktadır. Eyaletteki balık pazarının hijyen açısından oldukça kötü bir yer olduğu ve tüm canlıların aynı ortamda kesildiği bilinerek, korona virüsünün bu ortamdaki hayvanlardan etkileşim sağlayarak ortaya çıktığı tahmin edilmiştir. Bu sebeple, virüsün dünyaya duyurulduğu dönemde Wuhan şehri etkileşime kapatılmış ve karantina altına alınmıştır. İlk olarak Wuhan eyaletinde görülen korona virüsü, daha sonra Çin’in 14 farklı şehrinde daha görülmüş ve bölgeler karantina altına alınmıştır. Karantina altına alınan şehir ve eyaletlerde sokağa çıkmama konusunda uyarılar yapılmış, tüm toplu taşıma araçları kullanıma kapatılmış ve bölgelere giriş çıkışlar yasaklanmıştır. Karantina uygulanan bölgelerde, hasta olduğu düşünülen tüm kişiler hastaneye nakledilmiştir.

Wuhan eyaleti başta olmak üzere, Çin’deki birçok bölgede hastane yetersizliği oluşmuştur. Bu sebeple Çin hükümeti tarafından, şubat ayının ilk haftasında tamamlanacak iki ayrı hastanenin kurulumuna başlanmıştır. Korona virüsünün görüldüğü vakalar, Wuhan’da kurulan 1000 yataklı hastanelere nakledilecek ve hastalıklar için burada özel çalışmalar yürütülecektir. Yabani hayvanlardan bulaştığı kesin olan korona virüsünde; deniz canlıları, yılanlar ya da yarasalardan hangisinin asıl kaynak olduğu belirlenememiştir. Korona virüsünün yayılmasının engellenmesi için birçok ülke Çin’den gelen yolculara hava yollarını kapatmış ve Çin’e uçuşları iptal etmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap