İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Çocuklar İçin Zeka Geliştirme Yöntemleri

Çocuklar İçin Zeka Geliştirme Yöntemleri

Çocuklar İçin Zeka Geliştirme Yöntemleri

Eğer eğitim alma konusunda yeterli zamanınız yoksa, çocuklar için zeka geliştirme yöntemleri ile ilgili olarak İnternet üzerinde çeşitli araştırmalar da yapabilirsiniz. Bu sayede klişeleşmiş pek çok doğru bilinen yanlışlara da ulaşırsınız. Bu yanlışlardan bir tanesi de televizyon izlemekle ilgilidir. Televizyon izlemenin insanları aptallaştırdığı söylenir. Bu durum belki bundan 20 yıl öncesine kadar geçerli bir sözdü. Ancak artık televizyonlar, sundukları kanal seçenekleri anlamında her yaştan insana önemli bilgiler vermekte. Çocuklarınızı doğru kanalları izlemek için yönlendirmek zekalarının gelişimine doğrudan katkı sağlayacaktır.

Müzik ve Zeka Gelişimi

Televizyon izlemenin yanında çocuğunuzu müzikle uğraşması için de yönlendirebilirsiniz. Müziğin çocuklar için zeka geliştirme yöntemleri arasında ayrı bir yeri var ve bu çok eski zamanlardan beri bilinmekte. Müzik dinleyen insanlarda odaklanma sorununun ortadan kalktığı gözlemlenmiştir. Müziğe kolayca odaklanabilen kişi bir süre sonra müziği analiz etmeye başlar. Bu, aynı zamanda kulak gelişimine de etkilidir. Müziği analiz etmek, nerede hangi enstrümanın çaldığına dikkat etmek, sözleri ezberlemek, çalan şarkıya bir enstrümanla eşlik etmek her anlamda çocuğun zekasını geliştiren yöntemler olacaktır.

Çocuğunuzla konuşurken, fark edemeyeceği sıklıkla ona sorular sorun ve zekasını zorlamasını sağlayın. Bu, gün içinde yaşanan bir olayla ya da gündeme dair herhangi bir konuyla ilgili olabilir. Aynı soruyu değişik zamanlarda tekrar tekrar sorarsanız, çocuğunuz bir süre sonra yeni öğrendiği şeyleri unutmamak için farkında olmadan bir yöntem geliştirecektir. Bunun sebebi ise öğrenilen bilgilere zaman zaman ihtiyaç duyduğunun farkına varmasıdır.

Çocuğunuza zeka oyunları öğretin. Bunların en başında satranç gelmektedir. Satranç, çocuklarda zeka gelişimine en çok fayda sağlayan oyunlardan bir tanesidir. Çocuğunuzun gerçek insanlarla değil de, bilgisayarla karşılıklı olarak satranç oynamasını sağlayın. Çünkü bilgisayar, karşısındaki kişinin çocuk olduğunu bilmediği için tarafsız şekilde hamleler yapacaktır. Zor bir rakiple oynamak her zaman için önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap