1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Bitkisel Proteinli Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitkisel Proteinli Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitkisel Proteinli Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Genellikle bitkisel protein dendiğinde akla gelen salata ve sebze yemekleri olmakta. Ancak kuru yemiş, fasulye ve tahıllarla birlikte çeşitli tohumlar da protein içermekte. Bitkisel proteinli beslenme ile hem damak zevkinize hitap eden besinler yerken hem de sağlıklı bir hayat geçirebilirsiniz.

Bitkisel Proteinli Beslenme Nasıl Yapılır?

Bu beslenme türünü gerçekleştirmek vegan olmak anlamına gelmez. Sadece beslenme şekli içinde daha fazla protein tüketilir. Bu durum fazladan alınan kalorinin önüne geçmek anlamına gelmekte. Bu beslenme türünde et yasak değil ancak minimum düzeyde tutmak gerekiyor. Örneğin haftada sadece bir defa kırmızı et tüketilebilir. Bu yemeğin yanında ise dengelemek amacıyla nohut, kuru fasulye ve börülce gibi yemekler tüketilebilir. Bu sayede protein ihtiyacı da alınmış olur.

Bitkisel proteinli beslenme yaparken salata da oldukça önemli. Etkisini arttırması için salatanın içine rendelenmiş elma, nar ve portakal dilimleri konulabilir. Bu sayede salatanın lezzeti de artacaktır. Bununla birlikte kendi damak tadınıza hitap eden çeşitli tatlar da hazırlayabilirsiniz. Örneğin karnabahardan tabanını oluşturduğunuz ve üzerine mantar, ıspanak, biber ve domates gibi sebzeleri ekleyerek bir pizza yapabilirsiniz.

Et Kullanmamaya Özen Gösterin

Bitkisel proteinli beslenme de et tüketmek yasak olmasa da bunu minimuma indirmek amaçlardan bir tanesi. Bu bakımdan et kullanılan yemeklerde et yerine değişik sebzeler kullanabilirsiniz. Etli sarma yerine içinde balkabağı ya da mercimekli dolmalar yapılabilir. Et yerine kullanılabilecek bir başka gıda ise kinoadır. Kinoa kullanarak köfte yapılabilir. Hatta hamburger eti yerine yine Kinoa kullanılabilir.

Kuru yemiş tüketimini aşırıya kaçmayacak şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca değişik tatlar arıyorsanız yemeklerin içine de kuru yemiş katabilirsiniz. Ancak bazı kuru yemişleri önceden suda bekletip yumuşamasını sağlamanız gerekebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap