İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Birlikte Tüketilmesi Tavsiye Edilmeyen Yiyecekler

Birlikte Tüketilmesi Tavsiye Edilmeyen Yiyecekler

Birlikte Tüketilmesi Tavsiye Edilmeyen Yiyecekler

Birbiriyle özdeşleşmiş olsalar dahi bazen bazı yiyecekleri birlikte tüketmek insan sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Bu olumsuzluk uzun vadede kendisini gösterse de bilinçli bir şekilde bu yiyecekleri tüketmek bile bile lades yapmak gibi. Birlikte tüketilmesi tavsiye edilmeyen yiyecekler arasında pek çok tanıdık yiyecek bulunuyor.

Kahve ve Peynirli Sandviç

Nadir de olsa bu ikiliyi kahvaltılarda tüketen insanlar bulunuyor. Ancak içtiğiniz kahve peynirin vücuda olan tüm yararını öldürüyor. Sadece kahve değil. Ekmeğin içinde bulunan basit karbonhidratlar kalsiyumun sindirilmesinin önüne geçiyor ve bu da kalp damar sisteminin peynirden faydalanmasını engeller.

Patates ve Et

Bu ikili genellikle birlikte servis edilen, hatta birlikte aynı tencerede pişen gıdalardan. Birlikte tüketilmesi tavsiye edilmeyen yiyecekler arasından bulunmalarının en önemli sebebi ise gerçekten ağır bir yiyecek olmaları. Patateste bulunan nişasta etin içinde bulunan protein ile bir araya geldiğinde vücudun alkali dengesi bozar. Bunun sonucunda ise midede ekşime, bağırsaklarda şişkinlik gibi çeşitli durumlara sebebiyet verir.

Makarna ve Kıyma

Patates ve et için geçerli olan her şey makarna ve kıyma içinde geçerlidir. Basit şekerler protein ile bir araya geldiğinde kalp-damar hastalıklarına ve diyabete sebep olur. Bu bakımdan makarnayı ayrı gıdalarla tüketmek yerinde olacaktır. Bu gıdalar genellikle sebze olabilir.

Domates ve Salatalık

Birbirine en uyumlu olarak görünen bu iki sebze yapılan araştırmalar sonucunda birlikte tüketildiğinde vücudun kimyasını bozdukları sonucu ortaya çıkmıştır. Tüketilmelerinin akabinde vücutta şişkinlik meydana gelir ve bu sebzelerde bulunan vitaminlerin sindirilmesi çok uzun bir zaman alır. Uzmanlar bu iki sebzenin ayrı ayrı tüketilmesini öneriyorlar.

Muz ve Süt

Muzlu süt lezzet olarak insanların hayır diyemeyecekleri bir karışım. Ancak muz ve sütü birlikte tüketmenin vücuttan kolay kolay atılamaması gibi bir soruna yol açtığını pek çok kişi bilmez. Vücuttan atılamaması sonucunda ise sindirim sistemi yavaş çalışmaya başlar. Bu da insanda bir yorgunluk olarak ortaya çıkmakta. Muzu tek başına ve ara öğünlerde atıştırma amaçlı tüketmek her zaman için son derece yararlı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan “Sabah 10’dan Önce Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap