1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Batı Tarzı Diyet Nedir? Zararları Nelerdir?

Batı Tarzı Diyet Nedir? Zararları Nelerdir?

Batı Tarzı Diyet

Batı tarzı diyet, temelinde hiç de sağlıklı besinler bulunmayan bir diyet şeklidir. Pek çok insan bu diyete bir beslenme çeşidi olarak da bakıyorlar. Bilinen tüm diyetlerin aksine bu diyet son derece zararlı ve insan sağlığını uzun vadede tehlikeye atan bir beslenme türüdür. Bu yüzden bilinçli bir şekilde uygulanması yerine daha çok bilinçsiz beslenenler tarafından bilinçsizce uygulanır.

Batı Tarzı Diyet Hangi Gıdaları İçerir?

Bol proteinli, bol yağlı, lifli gıda içermeyen ve kızartılmış gıdaların çok fazla tüketildiği bir diyet şekli olarak bilinmektedir. Bu bakımdan yağ ve tuz da yüksek bir oranda tüketilir. Daha çok fast food olarak bilinen gıdaları tüketmek batı tarzı beslenme olarak adlandırılabilir. Batı tarzı diyet kendisini en çok kalp hastalıkları ile belli etmekte. Bilinen en büyük zararı kalp krizi riskini son derece arttırmasıdır. Bu diyet Akdeniz diyeti ile karşılaştırıldığında Akdeniz diyetinin kalp krizi riskini üçte bir oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.

Yüksek Tansiyon Sebebi

Bu diyet sırasında tüketilen gıdaların yüksek tansiyona sebep olduğu da ortaya çıkan bir diğer gerçek. Bu beslenme şeklinde kullanılan aşırı tuz yüksek tansiyona sebep olurken, yine aşırı şekilde kullanılan yağ ise damar tıkanıklığına sebep olarak hem kan dolaşımına hem de kalp rahatsızlıklarına sebep olmakta.

Batı tarzı diyet yerine meyve ve sebze ağırlıklı olacak şekilde beslenmek çok daha sağlıklı olacaktır. Bu konuda da Akdeniz diyeti uygulanabilecek en makul diyetlerden bir tanesidir. Akdeniz diyeti sadece kilo vermek isteyenlerin değil sağlıklı bir hayat sürmek isteyenlerin de sadece belirli bir dönem içinde değil, sürekli bir şekilde uygulayabilecekleri diyetlerden bir tanesidir.

Bir önceki yazımız olan “Müzik Terapisi Nedir? Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap