İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Basen Diyeti Nasıl Yapılır? Basen Diyetinde Uyulması Gereken Kurallar

Basen Diyeti Nasıl Yapılır? Basen Diyetinde Uyulması Gereken Kurallar

basen-diyeti

Kilo verirken insanların ve genellikle kadınların en çok zorlandığı bölge basen bölgesidir. Çoğu kadın basen bölgesinden ve kilo vermesine rağmen basen bölgesinin incelmeme probleminden şikâyetçidir. Vücudunun en zor kilo veren bölgesinden, özel diyetler ve egzersizler yaparak kolayca kurtulabilirsiniz. Fazla kalorili beslenme ve hareketsizlik sonucunda oluşan bölgesel kilolarınızı, özel diyetler yaparak ve aynı zamanda sağlıklı yaşam tarzına uyum sağlayarak kalıcı bir şekilde verebilirsiniz. Peki, Basen Diyeti Nasıl Yapılır?

Yağ Yakan Yeşil Çay Tarifi

Basen diyeti nasıl yapılır? Konusuna geçmeden önce, bu diyeti yaptığınız süre boyunca içeceğiniz yeşil çayın tarifiyle başlayalım. Aynı zamanda diyeti bıraksanız bile bu çayı içerek bir nebzede olsa bölgesel yağ yakabilirsiniz. Gereken malzemeler ise;

  • Poşet veya toz yeşil çay,
  • Limon,
  • Kabuk tarçın,
  • Nane yaprağı
  • Yeşil çayı demlemek için sıcak su,
  • Soğuk su

Bu malzemeleri edindikten sonra yağ yakan yeşil çayınızı yapabilir ve kolayca kilo verebilirsiniz. Öncelikle yeşil çayı bir bardak suda demleyin. Daha sonra demlediğiniz yeşil çayın üstüne iki adet limon sıkın ve naneyle kabuk tarçını da içine ilave edin. Yaptığınız bu çayın üstüne biraz daha su ekleyerek karışımı buzdolabına kaldırın ve günde iki bardak olmak üzere tüketin.

Yağ Yakan Tarifler

Yağ yakan yeşil çayın tadını sevmediyseniz veya yanında ek olarak başka tariflerde uygulamak istiyorsanız, sabah uyandığınızda kahvaltı yapmadan önce bir bardak suya limon sıkarak ve yarım tatlı kaşığı bal koyarak bu suyu içebilir ve düzenli yaptığınız takdirde kalıcı yağ ve kilo verebilirsiniz. Bu karışımları uyandığınız zaman kahvaltıdan yarım saat önce içmelisiniz.

Kahvaltı

4 kaşık yulaf ezmesini bir bardak sütle lapa hale gelene kadar pişirin. Ocaktan alıp ilk sıcağı gittikten sonra üstünü dilediğiniz meyvelerle süsleyip afiyetle yiyebilirsiniz. Yulaf ezmesinin tok tutucu özelliği olmasından dolayı bu tarif sizi uzun süre boyunca tok tutacaktır. Ancak yulaf ezmesinin tadını sevmiyorsanız, bir dilim tam tahıllı ekmek ve bir adet haşlanmış yumurtayı yanında peynir, domates gibi kahvaltılık malzemelerle tüketebilirsiniz.

Öğlen Yemeği

Bir tabak sebze yemeğini veya bir kâse çorbayı yanında bir dilim tam tahıllı ekmekle tüketebilirsiniz. Yanında bol salata ve bir kâse yoğurt tüketebilirsiniz. Eğer yoğurt yemek yerine bir içecek içmek istiyorsanız ayran tercih edebilirsiniz.

Ara Öğün

Dilediğiniz bir porsiyon meyveyi ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Örneğin, bir adet yeşil elma, bir adet şeftali veya yarım muz tüketebilirsiniz. Muzu yarım olarak tüketmenin sebebi ise, diğer meyvelerden daha kalorili olmasıdır. Ara öğünün amacı tamamen tokluk olmadığından dolayı, olabildiğinde az kalorili yiyeceklerle öğünü geçiştirmek en iyisi olacaktır. Gün içinde toplam iki kez ara öğün yapabilirsiniz.

Ne zaman ara öğün yapacağınızı kendiniz karar vermeniz daha mantıklı olacaktır. Çünkü ara öğünlerinizi hafif acıkmaya başladığınız zamanlarda yapmalısınız ki, ana öğünlerde yemekleri fazla kaçırmayın.

Akşam Yemeği

Akşam yemeğinde ise, kırmızı veya beyaz et çeşitlerinden birini tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Öğlen yemeğinde sebze yiyeceğiniz için, diyetten çabuk sıkılmamak adına akşam yemeklerinizde ortalama 200 gram kadar kırmızı et, tavuk veya balık tüketebilirsiniz. Yanında ise bir dilim tam tahıllı ekmek ve bol yeşillikli salata yiyerek akşam yemeğinin doyuruculuğunu arttırabilirsiniz.

Diyetin Yanında Ne Yapabilirim?

Gün içinde özellikle sabahları ve akşam yemeklerinden sonra yapacağınız ortalama 1 saatlik yürüyüş, basen bölgenizi ve kilolarınızı vermeniz için destekleyici olacaktır. Yürüyüş yapmayı sıkıcı buluyorsanız, yüzme, pilates veya zumba gibi eğlenceli sporları da tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap