İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Bakliyat Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bakliyat Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bakliyat Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bakliyat pişirmek besin değerini kaybetmemesi için büyük önem taşımakta. Bununla birlikte bakliyat pişirirken dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazla. Lifli oldukları için bakliyatları pişirirken biraz daha fazla özen göstermek gerekiyor.

Pişirme Süresi

Bakliyat pişirirken dikkat edilmesi gerekenler arasında pişirme süresi oldukça önemli. Kuru fasulye, nohut, börülce gibi gıdaları pişirmeden en az 6 saat önceden ılık suda bekletmek gerekiyor. Bu esnada ise ara ara sertliklerini kontrol etmek gerekmekte. Bu besinler yumuşadıklarında pişirme süreleri kısalacak aynı zamanda tüketmesi de kolay olacaktır.

Kısıt Ateşte ve Yavaş Pişirme

Hangi bakliyat olursa olsun pişirme şekli kısık ateşte ve yavaş şekilde olmalıdır. Yüksek ateşte pişirmeniz tanelerin kabuklarının pişirme esnasında ayrılmasına sebep olur. Tat ve yeme anlamında bir sorun çıkarmasa da bu durum göze hoş gelmeyecektir. Bunun anında pişirme sırasında kullandığınız suyun kesinlikle kireçsiz olmasına dikkat edin. Kireçli sular pişirme süresini fark edilir derecede arttıracaktır.

Defne Yaprağı ve Karanfil

Eğer yemeklerinizde aromatik kokuları seviyorsanız defne yaprağı ve karanfil kullanabilirsiniz. Yemeğinizi pişirme aşamasında bir adet defne yaprağı ve iki adet karanfili suyun içine koyabilirsiniz. Ancak bu noktada aşırıya kaçmamaya dikkat edin çünkü yemeğin gerçek tadını almanıza engel olabilirler. Aromanın çok fazla olmasını istemiyorsanız 10 dakika sonra pişirdiğiniz tencereden çıkarabilirsiniz.

Salatada Kullanılacak Bakliyatlar

Bazı bakliyatlar salata ve piyaz şeklide soğuk olarak tüketilir. Eğer bu tarz bir tüketim yapacaksanız dikkat etmeniz gereken nokta bakliyatları haşladığınız suyun içinde bırakarak soğumalarını sağlamak olacaktır. Bu sayede bakliyatların kabuklarının açılmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca görünüş olarak da daha diri bir görüntüde olmalarını sağlarsınız. Her ne kadar suyun içinde bekletildiğinde lezzetinin azaldığı söylense de bu doğru değildir.

Bir önceki yazımız olan “Koronavirüs Sürecinde Sağlıklı Beslenme” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap