İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. B-6 ve B-12 Vitaminleri Kalça Kırığının Artış Riski ile Bağlantılı Olabilir

B-6 ve B-12 Vitaminleri Kalça Kırığının Artış Riski ile Bağlantılı Olabilir

vitamin

B-6 ve B-12 vitaminleri kalça kırığının artış riski ile bağlantılı olabilir

 

Vitaminler sağlıklı kalmak için önemlidir, ancak bazı vitaminlerden çok fazla almak  zarar verici olabilir.Yeni yapılan bir araştırma B vitamini ve kalça kırığı riski arasındaki ilişkiyi araştırdı. Vitamin ve mineral suplemanları Amerika da popülerliğini gittikçe arttırıyor.

 

Bir araştırmaya göre Amerikadaki yetişkinlerin %52 si 2011-2012 yıllarında bir çeşit supleman kullanmış.

 

Bazı insanların supleman almalarının gerekli olduğu şüphesiz gerçek ancak insanların ihtiyaçlarından fazla supleman kullandığı düşünülüyor.

 

Yeni araştırmanın yazarlarının açıkladığı gibi “Bir besinin aşırı veya yetersiz alımı zararlı olabilir.”

 

Bu araştırmada, araştırmacılar özellikle B-6 ve B-12 üzerinde yoğunlaştı. İkiside vücutta geniş çapta roller üstlenmekte ve birçok yiyecekte bulunmakta.

 

Çoğu sağlıklı insan için dengeli, bol çeşitli bir beslenme düzeniyle yeterli miktarda B-6 ve B-12 vitaminlerini almak oldukça kolay.

 

B Vitaminleri ve kırık riski

 

Daha önce, araştırmanın yazarları 6.837 kişinin verilerini kullanılarak oluşturulan ikinci bir analizi yayınladı. Bu analizde “kalça kırığı riskinde beklenmeyen bir artış” buldular.

 

Özellikle, hem B-6 hemde B-12 vitaminini alan kişilerde kırık riski daha fazlaydı.

 

Bu ilişkiyi daha fazla incelemek için araştırmacılar daha büyük başka bir bilgi kaynağına yöneldi. Bulduklarını JAMA Network Open’da paylaştılar.

 

Araştırmacılar Nurses’ Health Study katılımcısı 75.864  postmenopozal kadının verilerine erişti.

 

Sağlık, diyet ve supleman gibi bilgilerin yanında, araştırmacıların katılımcıların boş zamanlarında yaptıkları aktiviteler, meditasyonlar, sigara kullanımı ve vücut kitle endeksi gibi diğer bilgilerine de erişimi vardı.

 

“Neredeyse %50 artış”

 

20 yıllık araştırma sürecinde, kanser ve ya araba kazası  gibi majör travma harici 2304 kırık vakası yaşandı.

 

Beklendiği gibi, araştırmacılar B vitamini suplemanı ve kalça kırığı arasında bir ilişki saptadı.

Şöyle yazdılar:

 

“Her iki vitamini de alan kadınlarda risk en fazlaydı, iki vitamininde alımı düşük olan kadınlardan nerdeyse %50 daha fazla risk görüldü.”

 

Ayrıca, ”normal bir şekilde bu vitaminleri alan kadınlarda risk önemli bir derecede artmadı” diye açıklıyorlar.

 

Araştırmacılar B vitamininin seviyesinin yüksek olmasının diyetle değil suplemanlarla alakalı olduğunu belirtti.

 

Bazı insanların B-12  almalarının gerektiğini ve sadece B-12 almanın kalça kırılmalarıyla alakalı olduğunu gösteren bir kanıtın olmadığını açıkca belirttiler.

 

Araştırmacıların açıkladığı gibi, kırık riskini arttırmak için B vitamini alımı diyetle alınabilecek B vitamini miktarının çok üstünde.

 

B vitamini kırık riskini nasıl arttırıyor

 

B-6 ve B-12 vitamininin nasıl kırık riskinı arttırdığı bilinmiyor. Araştırmanın yazarları yüksek miktarda B-6 vitamini almanın yan etkilerinden biriyle alakalı olabileceğini düşünmekte.

 

Örneğin bazı uzmanlar B-6 vitaminin yüksek dozlarının kas koordinasyon bozukluğu gibi nörolojik semptomlara ve kas gücünün azalmasına sebep olabileceğine inanıyor. Bu semptomlar düşmeleri daha kolay kılıp kalça kırılması riskini arttırabilir.

 

Uzmanların vurguladığı başka bir teori ise yüksek miktarda  B-6 vitaminin  “östrojenin steroid reseptörleri üzerindeki düzenleyici etkisini azaltarak kemik kaybını hızlandırması”.

 

Bu ilişkide B-12 vitaminin rolü için araştırmacılar henüz somut bir kanıt bulamadı.

 

Araştırmanın güçlü yönleri ve kısıtlamaları

 

Bu araştırmanın en güçlü yönü araştırmacıların  son 20 yılda binlerce kadının detaylı verilerine erişimidir. Ancak bazı kısıtlamalar da bulunmakta.

 

Örneğin ekip bazı kadınların hasta oldukları için mi yoksa başka bir sebep için mi B-6 ve B-12 vitamini almaya başladığını tam olarak kesinleştiremiyor. Bu noktadan sonraki kalça kırılmalarının suplemanlar dan değilde hastalıktan kaynaklanması muhtemel.

 

Ancak, araştırmacılar analizlerinde hastalığı ve kırılganlığı araştırmalarına eklediklerinde sonuçları önemli bir şekilde etkilenmedi.

 

Şimdilik bu araştırma özellikle  B-6, B-12 ve kalça kırığı arasındaki ilişkiyi inceleyen tek araştırma.

 

Araştırmacıların bu ilişkiyi doğrulamak için daha fazla araştırma yapması gerek.

 

“Grup dizaynımızın kısıtlamalarını kabul etsekte bu bulgular vücutta herhangi bir eksiklik bulunmadığında vitamin suplemanlarının dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiği görüşünü  değiştirmiyor”

Yorum Yap

Yorum Yap