1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır

Pek çok kişi için ayakkabı bakımı son derece önemli. Özellikle kış gelince bunun önemi çok daha artıyor. Yazın yağmur çamur olmadan ayakkabı bakımının çok üzerine düşmeye gerek yok ama kışın kesinlikle önemli.

Spor Ayakkabı Bakımı

Spor ayakkabı bakımı klasik ayakkabılara göre biraz daha kolay. Çünkü genellikle kumaş ve plastik öğeler içerdiği için çamaşır makinesine bile atılabiliyor. Ama siz atmayın. Spor ayakkabınızı çamaşır makinesi attığınızda o tazeliği ortadan kayboluyor. Bazı yerleri büzülüyor. Bu yüzden elde bakım yamak her zaman için en iyisi. Spor ayakkabınızın üzerindeki beyaz yerler zamanla kirlenecek ya da renk değiştirmeye başlayacaktır. Bu noktada en iyi çözüm hepimizin evinde olan diş macunu. Diş macununu kullanmadığını bir bez ile ayakkabınızın beyaz yerlerini temizlemek için kullanabilirsiniz. Hele ki bunu düzenli bir şekilde yaparsanız ayakkabınızın beyaz yerleri sararmadan ilk günkü gibi kalacaktır.

Klasik Ayakkabı Bakımı

Deri ya da mokasen olarak bilinen erkek ayakkabılarının bakımı nispeten biraz daha meşakkatli. Bununla ilgili olarak süper marketlerde bakım setleri satılmakta. Ancak bu bakım setlerinin her ayakkabı modeli için uygun olduğu söylenmesine karşın bu durum doğru değil. Eğer kaliteli bir ayakkabı bakım seti almak istiyorsanız bunu ayakkabı satan yerlerden almanız daha doğru olacaktır. Ayakkabınızın deri çeşidine ve rengine göre size en uygun bakım setleri verilecektir. Hatta ayakkabınızı aldığınız yerden dahi bu bakım setini alabilirsiniz.

Yazlık Ayakkabıyı Kışın Giymek

Bu, insanların sıklıkla yaptıkları hatalardan. Çünkü yazlık bir ayakkabıyı kışın giydiğinizde ayakkabınız su alır ya da ıslanırsa bu dönüşü olmayan bir yol olabilir. Yazlık ayakkabıların çoğu suyla temas ettiklerinde ya da su aldıklarında kendilerini salarlar. Eğer diri bir yazlık ayakkabınız varsa su aldı anda ayağınıza büyük gelmeye başlayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yazlık ayakkabılarınızı sadece yazın kullanın. Aksi taktirde bir daha kullanamayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap