İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Astım Hastaları İçin Beslenme Nasıl Olmalı?

Astım Hastaları İçin Beslenme Nasıl Olmalı?

Astım Hastaları İçin Beslenme Nasıl Olmalı

Astım, kronik bir rahatsızlık olması sebebiyle bir ömür boyu insanların yaşamak zorunda oldukları bir rahatsızlıktır. Gerekli önlemler alındığında krizlerden minimum etki ile çıkılması mümkün olmakta. Astım krizleri kişiden kişiye farklılık gösterse de temelinde nefes almada zorluk olarak görülmekte. Kronik bir rahatsızlık olması itibariyle anlık geçici çözümlerle krizleri atlatmak mümkün olmakta. Astım hastaları gün içinde dikkatli beslenmeli ve krizi tetikleyecek besinlerden uzak durmalılar.

Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Astım bilimsel olarak bronşların daralması sebebiyle kişiden görülen nefes darlığı şeklinde açıklanabilir. Bu hastalığın pek çok oluşma sebebi bulunmakta. Anne karnındayken annenin yanlış beslenmesi, çocuk yaşta yüksek şekilde karbonhidrat tüketilmesi ve probiyotik besinleri yeterince tüketmemek, A,C, E, ve D vitaminlerinin yetersiz tüketilmesi ve sigara içilmesi bu hastalığın oluşmasına neden olan sebeplerden.

Astım Hastaları Ne Yemeli?

Astım hastaları tüm hayatları boyunca ne yediklerini dikkat etmeliler. Beslenme sırasında bazı ufak detaylar astım krizlerinin en hızlı şekilde atlatılmasına yardımcı olmakta. Bununla birlikte krizlerin sıklığını da azaltmaktalar. İlk önce probiyotik gıdaların sıklıkla tüketilmesi gerekmekte. Bu gıdalar arasında ilk akla gelenler yoğurt, peynir, sirke ve kefir gibi gıdalar. Uzmanlar astım hastalığı bulunanların bu gıdalardan en az bir tanesinin gün içinde mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bununla birlikte aşırı tuz tüketilmesinden kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Tuz astım krizlerini tetikleyen en önemli faktörlerden bir tanesi. Günlük tuz tüketiminin 5 gramdan fazla olmamasına dikkat edilmeli.

Kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, muz, kavun ve kuru meyveler astımın ilerlemesini önleyici magnezyum kaynakları olarak bilinmekte. Bununla birlikte tavuk, hindi, balık ve kırmızı et tüketimine de yemeklerde yer verilmesi gerekiyor. Gün içinde yeterli oranda su tüketimi yapmak yine astım krizlerinin engellenmesinde önemli bir rol oynamakta.

Yorum Yap

Yorum Yap