1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Aşırı Tuz Kullanımı Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Aşırı Tuz Kullanımı Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Aşırı Tuz Kullanımı Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Yemeklere lezzet katması için kullanılan tuz aşırı şekilde kullanıldığında beklenmeyen sonuçlara neden olabiliyor. Bu bakımdan tuz kullanımına mutlaka dikkat etmek oldukça önemli. Aşırı tuz kullanımı zaman içinde insan vücudunda önemli tahribatlar yaratarak çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Tuzun Zararları Nelerdir?

Aşırı tuz kullanımı kendisini en çok vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ödemlerle göstermekte. Böbrekler tuz kullanımı neticesinde görevlerini yerine getiremez hale geliyorlar. Bu da vücuttaki sodyum atımının durması anlamına geliyor. Sodyumu dışarı atamayan vücudun çeşitli bölgelerinde bu sebepten dolayı ödemler oluşuyor.

Tuz, hipertansiyonu da tetiklemekte. Yüksek kan basıncı sonucunda kalp ve böbrekler yeterince çalışamaz duruma geliyorlar. Bu da felç için uygun ortamın sağlanması anlamına geliyor. Ülkemiz nüfusunun % 30’luk oranının sodyum yüzünden hipertansiyon problemi yaşadığı bilinmekte. Bu bakımdan bu yüzdelik dilim içinde bulunan kişilerin tuz tüketimlerine de dikkat etmeleri gerekiyor.

Aşırı tuz kullanımı idrar yoluyla dışarı atılan kalsiyum miktarının inanılmaz fazla boyutlarda olmasına neden olmakta. Vücuttan atılan kalsiyum sonrasında ise kemikler güçlenmeleri için gerekli olan kalsiyumdan mahrum kalıyorlar. Bu da kemik erimesinin hızlanmasına ve güçsüz kalan kemiklerin kolay bir şekilde kırılmasına sebep oluyor.

Elbette tuz zaman zaman vücut için gerekli olmakta. Ama bunun için dışarıdan tuz takviyesi yapılmasına gerek yok. Pek çok gıdanın içerisinde kendiliğinden tuz bulunmakta. Öyle ki hazır olarak satılan paket çorbalar da dahi belli bir oranda tuz var. Bu yüzden dışarıdan tuz takviyesi yapmadan önce kesinlikle tadılması gerekmekte. Bununla birlikte tuz da tıpkı şekerde olduğu gibi kullandıkça etkisi kaybolan bir gıda. İlk tabak yemeğinizin içine bol miktarda tuz kattıysanız ikinci tabağa ilk tabağa koyduğunuzdan daha fazla tuz koymanız gerekiyor. Bu durum tamamen tuzun etkisinin kullandıkça azalması demek. Bunu sürekli yaptığınızda her geçen zaman tuz etkisini kaybedecek ve daha fazla tuz kullanmanız icap edecektir. Bunun önüne geçebilmek için kesinlikle iradenize hakim olmanız ve tuz kullanmamanız gerek.

Bir önceki yazımız olan “Yaban Mersini Tüketmenin Faydaları” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap